ŠPANĚLSKÁ SUŠENÁ ŠUNKA, IBERSKÁ ŠUNKA, JAMON IBERICO, PALETA SERRANA, GRAND SERRAN,
Jamón serrano, italské prosciutto crudo, chorvatský pršut i francouzský jambon jsou vyrobeny z bílých prasat a jedná se tedy o podobný produkt, který se nicméně v chuti i zrání liší.
EXKLUSIVNI ŠUNKA
JOSELITO Pata negra Gran Reserva, Guijuelo
------------------------------------------------------------------
Jamón ibérico je zcela unikátní šunka, neboť pochází ze speciální rasy černých iberských prasat.Proto se vyznačuje výraznější chutí, což vám potvrdí každý odborník na gastronomii.
ROZDÍL VE ZPŮSOBU VÝROBY - Proces výroby je u pršutu, prosciutta a jambonu podobný jako u jamónu ibérico a jamónu serrano. Syrové kýty se zbaví manuálně nebo ve válcovém lisu krve, nasolí se, omyjí a zavěsí do temné místnosti. Rozdíl je ale v podnebí. Italské, francouzské i balkánské podnebí je vlhčí a prosciutto, pršut i jambon si ve srovnání s jamónem udržuje více vody.
DÉLKA ZRÁNÍ - Minimální délka pršutu, prosciutta di Parma a di San Daniele je jeden rok. Délka zrání dosahuje u některých prosciutt až 2 roky, ale většina šunek se suší 12 - 14 měsíců. Oproti tomu nejkvalitnější španělské jamóny serrano pocházející z bílých prasat procházejí procesem zrání 15 - 24 měsíců. Delší zrání a španělské sušší prostředí snižuje obsah vody v jamónu ve srovnání s pršutem a prosciuttem. Vzhledem k podnebným podmínkám a delší době zrání je chuť jamónu intenzivnější a lahodnější. Délka zrání jamónu ibérico je díky větší tukové vrstvě 24 - 48 měsíců, což umocňuje jeho unikátní chuť. A dělá z něj nedostižného šampiona mezi šunkami.
CHUŤ - Chuť italských, chorvatských či francouzských šunek je vzhledem k vyšší vlhkosti méně intenzivní a méně persistentní. Tento rozdíl je zvlášť výrazný ve srovnání s jamónem ibérico.
TVAR - Nejčastěji se setkáte se šunkou s kostí zbavenou kopýtka. Ve Španělsku je naopak nejčastější jamón i s kopýtkem. Prosciutto je zpravidla kulatější než jamón serrano, přičemž nejprotáhlejší tvar má vždy jamón ibérico. Navíc šunka zbavená kopýtka má kvůli procesu vykoštění trosku jiné charakteristiky.
BARVA - díky většímu obsahu vody je prosciutto zpravidla světlejší, růžovější než jamón serrano a jeho barva je více jako"syrové maso". Španělské šunky jsou tmavší a na první pohled vypadají vyzrálejší. Jamón ibérico je ze všech jamónů nejvíce vyzrálý a také nejtmavší.
VYSVĚTELNÍ PLÍSNĚ NA ŠUNCE NALEZNETE ZDE
Doprava a dodání do 24 hodin po celé ČR
Doprava a dodání do 24 hodin po celé ČR
Jak vybrat nejlepší jamón? Přečtěte si několik tipů
1) NEJLEPŠÍ A NEJLAHODNĚJŠÍ ŠUNKA NA SVĚTĚ JE JAMÓN IBÉRICO BELLOTA
Jamón ibérico de bellota je nejlahodnější, nejjemnější, nejšťavnatější a zcela unikátní. Bellota je považována za nejlepší šunku na světě a řadí se mezi ty nejvybranější delikatesy. Pokud chcete to nejlepší, tak si vyberte spíše jamón ibérico de bellota než jamon ibérico de cebo.
2) JAMÓN IBÉRICO DE CEBO JE LEPŠÍ NEŽ JAMÓN SERRANO
Jamón ibérico de cebo je díky genetické výbavě plemena iberského prasete lahodnější a lepší než jamón serrano. Pokud si přejete ohromit svého partnera, klienta nebo udělat radost sami sobě, mějte na paměti, že ibérico de cebo je lepší než jamón serrano. Ale není lepší než bellota.
3) JAMÓN (ZADNÍ KÝTA) JE LEPŠÍ NEŽ PALETA (PŘEDNÍ KÝTA)
Kvalita masa je u zadní kýty - jamónu větší. Také poměr masa na celkové hmotnosti jamónu je o dost větší. Krájení palety vyžaduje mnohem více zručnost, jelikož se většinu času musíte potýkat s ořezáváním kostí. Mějte také na paměti, že čím menší kus, tím méně masa. Koupí nejlevnějšího - nejmenšího kusu neušetříte, spíše naopak...
4) ČÍM DELŠÍ DOBA ZRÁNÍ, TÍM LÉPE
Pro kvalitu a délku zrání je důležitá hmotnost kýty a množství tuku. Dostatek tuku zabraňuje vysoušení masa a umožňuje ideální pomalé zrání. Kvalitní dlouhé zrání je tedy možné pouze u velkých kýt s dostatečným tukovým obalem. Delší doba zrání garantuje kvalitu produktu. Nejkvalitnější jamóny mají v době prodeje kolem 8kg.
5) VĚTŠÍ KÝTA JE LEPŠÍ NEŽ MENŠÍ
Větší kýta umožňuje delší dobu zrání, což se projevuje na vyváženosti chutí. Další výhodou větší kýty je vyšší poměr masa na celkové hmotnosti a snadnější krájení, jelikož větší kus obsahuje více čistého masa. Větší jamón se také snadněji krájí. Větší hmotnost znamená tedy většinou i nižší cenu za kilogram.
Jamón je španělský název pro vepřovou šunku. Jamón curado je název pro sušenou vepřovou šunku z kýty (zadní) nebo z plece (přední).
Jamóny dělíme na:
jamón serrano - pochází z masa bílých prasat
jamón ibérico - vyrábí se z černých iberských prasat (Pata Negra)
ROZDÍLY V JAMÓNU IBÉRICO - PATA NEGRA
Jamón ibérico pochází z černého iberského prasete, které je celosvětovým unikátem a dělá z jamónu ibérico jedinečný produkt, nesrovnatelný s jinými sušenými šunkami. Jamón ibérico má narozdíl od jamónu serrano (ale i např. prosciutta di Parma či San Daniele, francouzského jambonu či chorvatského pršutu) intenzivnější a trvalejší chuť, vyšší podíl zdravých nenasycených tuků a jedinečnou texturu umožněnou mezisvalovým tukem-mramorováním.
Dle způsobu života prasat a krmení se jamón ibérico dělí na:
BELLOTA
Jamón ibérico de Bellota (bellota znamená španělsky žalud) je nejkvalitnější a také nejdražší sušená šunka nejen ve Španělsku, ale na celém světě. Aby mohl jamón dostat exkluzivní označení “de bellota”, musí se iberské prase krmit v období tzv. montanery (mezi září a březnem) výhradně žaludy a aromatickými bylinami. Zvíře navíc žije ve volném výběhu v dubových hájích, v tzv. dehese (dehesa musí mít na jeden hektar alespoň 10 stromů). Před vstupem do montanery se musí hmotnost vepře pohybovat v rozmezí 92 a 115 kg, přičemž ke konci montanery musí přibrat minimálně 46 kg z potravy skládající se pouze ze žaludů a bylin. Obecně se počítá nejméně se dvěma hektary výběhu pro každé zvíře, což se samozřejmě projevuje na ceně finálního produktu.
RECEBO
Jakmile prase nedosáhne v průběhu montanery požadované hmotnosti, je nutno jej po jejím skončení dokrmit běžným organických krmení a jamón pocházející z takových zvířat se pak nazývá “de recebo”.
CEBO
Zvířata krmená výhradně běžným krmením, většinou obilím a luštěninami, dávají vzniknout jamónu ibérico de cebo.
DĚLENÍ JAMÓNU SERRANO
Jamón Serrano pochází z bílého, které se chová po celém světě. Přesto že se jedná o stejný druh prasete, jsou některé rasy žijící výhradně ve Španělsku obzvláště vhodné k výrobě jamónu, neboť mají vyšší podíl tuku a umožňují tedy delší a kvalitnější zrání. Zde samozřejmě hrají důležitou roli klimatické i geografické podmínky a genetika vepřů. Unikátní je například plemenu Duroc.
Paleta - přední plec zrání kolem 10 měsíců (kvůli menší váze)
Hembra - zrání kolem 9 až 12 mésíců
Bodega - zrání 9 až 12 měsíců
Reserva - zrání 12 až 15 měsíců
Gran reserva - zrání více než 15 měsíců (až 24 měsíců).
Jak se jamon vyrábí? Syrové kýty se zbaví i toho nejmenšího množství krve, ponoří se na týden až dva v závislosti na hmotnosti do mořské soli (platí, že na 1kg šunky je kýta ponechána v soli 1,5 dne - tzn 10kg šunka je naložena max. 15 dní) poté se sůl omyje a následují již samotné fáze zrání. Někteří velkovýrobci šunek proces zrání urychlují tím, že jamon nechají v soli více dní - to uspíší proces zrání, ale sníží kvalitu masa. Sůl totiž vysušuje a "vytahuje" tak z jamonu tekutiny.